سامان تریدر از دیدگاه تکنیکی

در این قسمت  به بررسی مولفه های تکنیکی (جعبه ابزار) سامان تریدر می پردازیم  مجموعه ای از مولفه هائی که هر معامله گر تازه کار حداقل چندسال و با تحمل زیان و معاملات ناموفق مکرر طول خواهد کشید تا به اهمیت پارامترهای ذکر شده در معاملات خود پی ببرد . قطعا این قابلیتها هم به تنهائی و هم با ترکیب با یکدیگر منجر به بالا بردن قدرت بازارخوانی وتصمیم گیریهای کلیدی و معاملات موفق  در بازار سهام می گردد:

۱- تعیین  دقیق  بازارهای صعودی و نزولی

1

عده زیادی از معامله گران بر این تصورند که همیشه بایستی با تمام سرمایه خود در بازار حضور داشته باشند در حالیکه این تصور غلطی است چرا که شانس معاملات موفق در بازارهای نزولی بشدت کاهش پیدا می کند .و عمده سیگنالهای خرید در این دوره ها شکست می خورند و این جزو ویژگی های ذاتی خود بازار است .در این دوره ها سهام ریسک دار توسط علامت ریسک مشخص خواهند شد و از خرید آنها باید اجتناب نمائید .
سامان تریدر با تعیین و نمایش  دقیق دوره های بازار صعودی و نزولی و سهام ریسک دار بشدت در کاهش ریسک معاملات شما موثر واقع می شود  .۲- تعیین وضعیت سود سازی مناسب شرکتهای بورسی
شرکتهائی که سود سازی مناسبی دارند در نرم افزار سامان تریدر با علامت چک مارک دار مشخص می گردند. تقریبا در تمام دوره های بازار شانس معاملات موفق در سهام های چک مارک دار  سه  برابر  بیش از  سهام های فاقد چک مارک می باشد بطور مثال شکل زیر لیست سهامی را نمایش می دهد که ظرف زمان دو هفته ای  رشد بیش از بیست درصد را تجربه کرده اند  همانطور که مشخص است از ۱۴ سهم  یازده سهم آن علامت چک مارک دارند.بدین ترتیب این گزینه نیز به تنهائی می تواند ریسک معاملات شما را کاهش و شانس معاملات موفق شما را بیش از سه برابر افزایش دهد.

nem۳- تعیین برتری تکنیکال (امتیاز تکنیکال  سهام)
در هر روز معاملاتی نرم افزار سامان تریدر چندین نوبت موقعیت تکنیکال  تمام سهام بازار را بررسی و بر اساس  بهترین موقعیتهای تکنیکال  و حجم معاملات انجام گرفته امتیاز بندی می نماید بدیهی  است که سهامی که  امتیاز تکنیکال بالاتری دارند شانس موفقیت بالاتری دارند و به معامله گران تازه کار توصیه می گردد  که تنها از سه ردیف اول پر امتیازترین سهام , سهمی را انتخاب نمایند.امتیاز یک سهم بازتاب کاملی از رخدادهای تکنیکالی و  پتانسیل رشد و نظر بازار در مورد آن سهم  است .بدین ترتیب سهامی که امتیاز آنها به زیر  هزار  تنزل پیدا میکند در حال از دست دادن پتانسیل رشد خود هستند و سهامی که در امتیازهای بالا باقی می مانند پتانسیل رشد بیشتری خواهند داشت .۴- تعیین سطح ریسک و بازدهی سیگنالهای خرید با نمایش تعداد ستاره
سهام سه ستاره عموما در ابتدای موج یک یا سه الیوت هستند و  بعلت دارا بودن ریسک به ریوارد مناسب دارای بالاترین اولویت خرید هستند.
سهام دو ستاره عموما در ابتدای موج سه یا پنج الیوت یا شکست سقفهای قیمتی  قبلی  هستند و اولویت بعدی خرید هستند.
سهام یک ستاره  مشخصا در ابتدای موج یک الیوت  صعودی هستند اما روند صعودی پنج موجی آنها  محرز نشده است و نزدیکترین فاصله را با سطح حمایتی خود دارند.(کمترین ریسک خرید)
بدین ترتیب هر معامله گر می تواند خیلی سریع سیگنالهای خرید را متناسب با روحیات و سطح ریسک معاملاتی خود انتخاب نماید.مضاف بر آنکه سطح انتظار خود از سهم را از پیش می داند.۵- تعیین ریسک معاملات بوسیله ارزش بازار بروز سهام 
ارزش بازار یک شرکت نیز نقش قابل توجهی در انتخاب سهم دارد . هرگز رشد سهام با ارزش بازار بزرگ را در بازارهای نزولی باور نکنید .و از ریسک خرید آنها در بازارهای نزولی اجتناب نمائید . رشد سهام با ارزش بازار بزرگ به کندی صورت می پذیرد و مناسب برای سرمایه های بزرگ (بالاتر از یک میلیارد تومان ) و سرمایه گذاران ریسک گریز می باشد .  تنها در شروع بازارهای صعودی می توانید به رشد سهام با ارزش بازار بزرگ امیدوار باشید .حتی در بازارهای صعودی نیز سهام با ارزش بازار بزرگ اولویت خرید نخواهند داشت.نرم افزار با توجه به ارزش بازار سهم و وضعیت شاخص گروه  صنعت ریسک دار بودن سهم را بشما گوشزد می نماید.۶- تعیین  رشد قابل توجه حجم معاملاتی سهام
حرکت صعودی سهام عمدتا با یک رشد قابل توجه در حجم معاملات سهم آغاز می گردد  و این رشد قابل توجه نشانه توجه معنا دار بازار به سهم مربوطه می باشد درنرم افزار سامان تریدر سهامی که رشد قابل توجه حجم معاملات بر روی آنها صورت پذیرد با یک علامت پلکان صعودی در کنار امتیاز تکنیکال سهم نمایش می یابد  . مانند شکل . ترکیب سهام ستاره دار  با وقوع رشد قابل توجه حجم معاملات ,  می تواند معاملات بسیار موفقی را برای شما رقم بزند.

pelekan