پاسخ به چند سوال رایج کاربران

توجه: سوالها بروز می شوند

سوال: ورود پول هوشمند حقیقی را چگونه تشخیص بدهیم  :

در نگارش جدید سامان تریدر یک آیکون مهم در ستون امتیاز سهم اضافه شده است که در صورت بیشتر بودن نسبت حجم خرید حقیقی تقسیم بر تعداد خریدار حقیقی از حجم فروش حقیقی  تقسیم بر تعداد فروشنده حقیقی این آیکون نمایش داده می شود . لازم بذکر است که مقدار تفاضل سرانه خرید حقیقی از سرانه فروش حقیقی در نرم افزار قابل تنظیم است .

حجم های خرید قابل توجه حقیقی بالاتر از حجم های فروش حقیقی را می توان را مصداق ورود پولهای هوشمند دانست که چرا خریداران حقیقی که سهم را در حجمهای بالا می خرند عموما خبر از داشتن اخبار رانتی و جمع آوری سهم می دهند .

 

خرید حقیقی

 

بدین ترتیب داشتن علامت ورود پولهای هوشمند حقیقی نیز را می توان یکی از معیارهای خوب خرید سهم تلقی نمود و کاربران می توانند سهامی را که در وضعیتهای واچ لیست یا سطح حمایتی و یا تجمیع  و یا سیگنال خرید هستند را با داشتن این علامت و بررسی سایر پارامترها برای خرید در نظر بگیرند .در صورت بردن نشانگر ماوس بر روی ستون امتیاز مقدار تفاضل سرانه خرید فروش حقیقی نمایش داده می شود .بطور مثال در ویدئو زیر  سهم گوهران دارای تفاضل ۱۴۷۴۳۲ است که به معنی آنست که بطور متوسط هر خریدار حقیقی ۱۴۷۴۳۲ سهم از هر فروشنده حقیقی سهم  بیشتر خریداری کرده است که نشان از جمع آوری قدرتمند سهم می دهد .

 

ورود پول هوشمند

 

 

 

سوال: رتبه همبستگی چیست و کاربرد آن کدام است :

رتبه همبستگی مشخص کننده میزان همبستگی نموداری یک سهم با شاخص کل می باشد و دارای  مقدار  ۱۰۰  (به معنی بیشترین  همبستگی )  تا  منفی  ۱۰۰  (بعنوان همبستگی معکوس )  می باشد . در بازارهای نزولی بایستی از بین سیگنالهای خرید علاوه بر چک کردن سایر پارامترهای مطرح شده  سهامی را انتخاب کنید  که دارای  میزان همبستگی  کمتر از  ۳۰ و  یا  همبستگی منفی (معکوس )  با شاخص کل دارند.  و با عوض شدن فاز بازار به فاز صعودی باید  سهامی را انتخاب کنید  که همبستگی های بالائی با  شاخص کل دارند (بالاتر از ۶۰) . شکل زیر نمودار شاخص کل و سهم کگل را نمایش می دهد سهم کگل رتبه همبستگی  ۹۹  را با شاخص کل دارد و همانطور که ملاحظه می کنید دارای نموداری کاملا مشابه با نمودار شاخص کل است در بازار نزولی توقع نداریم که سهمی مثل کگل اگر سیگنال خرید شود بعلت همبستگی بالا با شاخص کل صعود نماید .

 

 

همبستگی نموداری

 

 

 

سوال: کاربرد نوار لغزنده قدرت سیگنال دقیقا چیست :

نوار لغزنده در حالت عادی در وسط قرار گرفته است و پیشنهاد می شود همیشه در همین وضعیت بماند و همواره سهامی را خریداری نمائید که سلول نماد آن سبز رنگ می باشد.

اما در بعضی مواقع که می خواهید سهمی را بخرید که سلولش سبز رنگ نیست برای اینکه ببینید قدرت سیگنال در حداقل قابل قبول قرار دارد  نوار لغزنده را به سمت چپ  بکشید اگر  رنگ سلول نماد سبز رنگ  شد یعنی سهم  از حداقل قدرت سیگنال برخوردار است. به کلیپ  زیر دقت نمائید سهم پدرخش را برای خرید انتخاب کرده ایم  اما  سلول نماد آن سبز رنگ نیست لغزنده را به سمت چپ می کشیم و مشاهده می کنیم  که سلول نماد سبز رنگ می شود بنابراین  سهم از حداقل  قدرت سیگنال برخوردار است  .

 

 

سهم پدرخش

 

 

 

 

سوال: زمان بروزرسانی نرم افزار را چگونه تنظیم کنیم ؟

اولین سری اطلاعات روز جاری بازار راس ساعت  ۹٫۳۰  دقیقه آماده بروزرسانی می باشد و پس از آن هر ۱۵ دقیقه اطلاعات جدید بازار آماده بروزرسانی می باشد بنابراین میتوانید در  هنگام اجرای نرم افزار بروزرسانی را غیر فعال کنید و راس ساعت ۹٫۳۰  بروزرسانی را مطابق شکل فعال نمائید .در نظر داشته باشید ساعت نمایش داده شده درنرم افزار ساعت آخرین تغییرات شاخص کل می باشد بنابراین همواره حدوه  ۵ تا  ۱۰ دقیقه از زمان فعلی عقب می باشد.

 

 

بروزرسانی نرم افزار

 

 

 

سوال : در قسمت رتبه بندی تفاوت سطرها با رنگ سفید و رنگ خاکستری چیست ؟

سطرهایی با رنگ سفید با خاکستری تفاوتی ندارند وتنها برای بالابردن خوانائی ردیف ها در نرم افزار لحاظ شده اند تنها سهم هائی که سلول نماد آنها سبز رنگ می باشد نشان از قدرت بالای سیگنال خرید است .بطور مثال در شکل زیر تفاوتی بین دو سهم حکشتی و سدشت وجود ندارد و تفاوت رنگ تنها بعلت بالابردن خوانائی لحاظ شده است.

 

 

رنگ سلولها

 

 

سوال: در قسمت رتبه بندی در نرم افزار چطور می توانیم یک سهام خاص را پیدا کنیم چرا باید همه سهام را بگردیم  تا  سهم مورد نظر را پیدا کنیم ؟

نیازی به گشتن بدنبال سهمی نیست  کافیست ماوس را بر روی نام نماد یکی از سهم ها کلیک نمائید و سپس شروع به تایپ کردن نام نماد کنید نرم افزار سهم مورد نظر را پیدا می کند. در این حالات باید صفحه کلید شما در حالت فارسی باشد . شکل زیر نحوه جستجو نماد کماسه را نمایش می دهد.

 

 

سوال : چرا نام نماد بعضی از سهم ها در قسمت رتبه بندی نرم افزار وجود ندارد ؟

باید در نظر داشته باشید سهامی که در روز معاملاتی جاری بسته هستند در دو  قسمت رتبه بندی و لیست خرید نمایش داده نمی شوند و همچنین سهم هائی که در روز معاملاتی جاری به هر دلیل متوقف می شوند رنگ سلول نمادشان به رنگ خاکستری تیره نمایش داده می شود .

 

نمادهای بسته